>
skip to: onlinetools | mainnavigation | content | footer

Home


Kathy Loeppky
Conference Coordinator

kloeppk@sandia.gov
(505) 844-2376










Sessions


Tuesday, September 27, 2016


Session 1 - Various Topics

9:45 AM - 11:50 AM

Session 1 - Various Topics
Session Chair: TBD
Crystal Ballroom A and B
9:45 AM 1.1 - All hexahedral boundary layers generation
Loïc Maréchal
10:10 AM 1.2 - Fast and robust mesh generation on the sphere Application to coastal domains
Jean-François Remacle, Jonathan Lambrechts
10:35 AM 1.3 - On Tetrahedralisations of Reduced Chazelle Polyhedra with Interior Steiner Points
Hang Si, Nadja Goerigk
11:00 AM 1.4 - Mesh scaling for affordable solution verification
Matthew Staten, Brian Carnes, Corey McBride, Clint Stimpson, Jim Cox
11:25 AM 1.5 - A Hybrid Parallel Delaunay Image-to-Mesh Conversion Algorithm Scalable on Distributed-Memory Clusters
Daming Feng, Andrey Chernikov, Nikos Chrisochoides

Session 2 - Tet/Tri Meshing, Delauney Methods

2:30 PM - 4:35 PM

Session 2 Tet/Tri Meshing, Delauney Methods
Session Chair: TBD
Crystal Ballroom A and B
2:30 PM 2.1 - An Anisoptropic Surface Remeshing Strategy Combining Higher Dimensional Embedding with Radial Basis Functions
Franco Dassi, Patricio Farrell, Hang Si
2:55 PM 2.2 - Conforming restricted Delaunay mesh generation for piecewise smooth complexes
Darren Engwirda
3:20 PM 2.3 - Discretized Riemannian Delaunay triangulations
Mael Rouxel-Labbé, Mathijs Wintraecken, Jean-Daniel Boissonnat
3:45 PM 2.4 - Recursive Spoke Darts: Local Hyperplane Sampling for Delaunay and Voronoi Meshing in Arbitrary Dimensions
Mohamed Ebeida, Ahmad Rushdi
4:10 PM 2.5 - Fine-grain locality-aware parallel scheme for anisotropic mesh adaptation
Hoby Rakotoarivelo, Franck Ledoux, Franck Pommereau

Session 3A - Research Notes I: Mixed Topics
Session 3B - Research Notes II: Mixed Topics

4:50 PM - 5:35 PM

Session 3A - Research Notes I: Mixed Topics
Session Chair: TBD
Crystal Ballroom A and B
4:50 PM 3A.1 - Anisotropic mesh adaptation in Firedrake with PETSc DMPlex
Nicolas Barral, Matthew Knepley, Michael Lange, Matthew Piggott, Gerard Gorman
5:05 PM 3A.2 - Mesh adaptation for moving objects on shared memory hardware
Dan Ibanez, Mark Shephard
5:20 PM 3A.3 - Parallel Uniform Mesh Refinement Geometry Association Scalability
Brian Carnes, Madison Brewer
Session 3B - Research Notes II: Mixed Topics
Session Chair: TBD
Crystal Ballroom C
4:50 PM 3B.1 - High-order mesh movement with Spring-Field and vector-adding
Tuo Liu, C. Bruce Hilbert
5:05 PM 3B.2 - A Quadratic High-order Method for Triangular Mesh Generation Inspired by LBWARP
Mike Stees, Suzanne Shontz
5:20 PM 3B.3 - Towards geometrically exact higher-order unstructured mesh generation
Luje Engvall, John Evans
Poster and Meshing Contest Preview Session
Session Chair: Xevi Roca
Crystal Ballroom A and B
5:35 PM Poster and Meshing Contest Preview Session
Poster and Meshing Contest Participants

Wednesday, September 28, 2016


Session 4A - Geometry Representations for Meshing
Session 4B - Hex/Quad Meshing

9:30 AM - 11:35 AM

Session 4A - Geometry Representations for Meshing
Session Chair: TBD
Crystal Ballroom A and B
9:30 AM 4A.1- Watertight and 2-manifold surface meshes using Dual Contouring with tetrahedral decomposition of grid cubes
Tanweer Rashid, Sharmin Sultana, Michel Audette
9:55 AM 4A.2 - Discrete CAD model for visualization and meshing
Patrick Laug, Houman Borouchaki

10:20 AM 4A.3 - A Marching-Tetrahedra Algorithm for Feature-Preserving Meshing of Piecewise-Smooth Implicit Surfaces
Brigham Bagley, Shankar Sastry, Ross Whitaker
10:45 AM 4A.4 - Representing urban geometries for unstructured mesh generation
Abel Gargallo-Peiró, Arnau Folch, Xevi Roca
11:10 AM 4A.5 - Feature-Aligned Surface Parameterization Using Secondary Laplace Operator and Loop Subdivision
Kangkang Hu, Yongjie Jessica Zhang, Xinge Li, Guoliang Xu
Session 4B - Hex / Quad Meshing
Session Chair: TBD
Crystal Ballroom C
9:30 AM 4B.1- An Equal-Space Algorithm for Block-Mesh Improvement
Jin Yao, Douglas Stillman
9:55 AM 4B.2 - Block topology generation for structured multi-block meshing with hierarchical geometry handling
Zaib Ali, James Tyacke, Paul Tucker, Shahrokh Shahpar

10:20 AM 4B.3 - Automatic decomposition of complex thin walled CAD models for hexahedral dominant meshing
Liang Sun, Christopher M. Tierney, Cecil G. Armstrong, Trevor T. Robinson
10:45 AM 4B.4 - Alpha-MST: A Robust Unified Algorithm for Quadrilateral Mesh Adaptation
Chaman Singh Verma, Krishnan Suresh
11:10 AM 4A.5 - All-Hex Meshing of Multiple-Region Domains without Cleanup
Muhammad Awad, Ahmad Rushdi, Misarah Abbas, Scott Mitchell, Ahmad Hassan, Chandrajit Bajaj, Mohamed Ebeida

Session 5A - Optimization
Session 5B - High Order Mesh Generation

1:15 PM - 2:55 PM

Session 5A - Optimization
Session Chair: TBD
Crystal Ballroom A and B
1:15 PM 5A.1 - A 3D Constrained Optimization Smoother to post-process Quadrilateral Meshes for Body-In-White
Nilanjan Mukherjee, Jonathan Makem, Harry Fogg
1:40 PM 5A.2 - Frame Field Guided Topological Improvement for Hex Mesh using Sheet Operation
Rui Wang, Shuming Gao, Zhihao Zheng, Jinming Chen
2:05 PM 5A.3 - A Parallel Local Reconnection Approach for Tetrahedral Mesh Improvement
Mengmeng Shang, Chaoyan Zhu, Jianjun Chen, Zhoufang Xiao, Yao Zheng
2:30 PM 5A.4 - Tetrahedral Mesh Improvement using Moving Mesh Smoothing and~Lazy Searching Flips
Franco Dassi, Lennard Kamenski, Hang Si
Session 5B - High Order Mesh Generation
Session Chair: TBD
Crystal Ballroom C
1:15 PM 5B.1 - Generation of curved high-order meshes with optimal quality and geometric accuracy
Eloi Ruiz-Gironés, Josep Sarrate, Xevi Roca
1:40 PM 5B.2 - Efficient computation of the minimum of shape quality measures on curvilinear finite elements
Amaury Johnen, Christophe Geuzaine, Thomas Toulorge, Jean-François Remacle
2:05 PM 5B.3 - A variational framework for high-order mesh generation
Turner Michael, Peiro Joaquim, David Moxey
2:30 PM 5B.4 - Very High Order Anisotropic Metric-Based Mesh Adaptation in 3D
Olivier Coulaud, Adrien Loseille

Thursday, September 29, 2016


Session 6A - Research Notes III: Hex/Quad Meshing & Tet/Tri Meshing, Delauney Methods
Session 6B - Research Notes IV: Surface, Geometry Representations for Meshing

9:30 AM - 11:00 AM

Session 6A - Research Notes III: Hex/Quad Meshing & Tet/Tri Meshing, Delauney Methods
Session Chair: TBD
Crystal Ballroom A and B
9:30 AM 6A.1 - Analysis of Non-Meshable Automatically Generated Frame Fields
Ryan Viertel, Matthew Staten, Franck Ledoux
9:45 AM 6A.2 - A Local Frame based Hexahedral Mesh Optimization
Xifeng Gao, Guoning Chen
10:00 AM

6A.3 - An Approach to the Automatic Recognition of Boolean Decomposition Loops for Swept Volume Decomposition
Yingzhong Zhang, Xiaofang Luo, Yong Zhao
10:15 AM 6A.4 - Relaxed Lepp-Delaunay algorithms for the refinement / improvement of triangulations
Pedro Rodriguez, Maria-Cecilia Rivara
10:30 AM 6A.5 - Tetrahedralization of Multi-material Images with Quality and Hausdorff Distance Guarantees
Jing Xu, Andrey Chernikov
10:45 AM

6A.6 - Constrained mesh generation on shared boundary curves
S. Davis Herring
Session 6B - Research Notes IV: Surface, Geometry Representations for Meshing
Session Chair: TBD
Crystal Ballroom C
9:30 AM 6B.1 - An efficient approach for verifying manifold properties of simplicial complexes
Riccardo Fellegara, Kenneth Weiss, Leila De Floriani
9:45 AM 6B.2 - Computing shape descriptors based on vector-valued functions
Federico Iuricich, Sara Scaramuccia, Claudia Landi, Leila De Floriani
10:00 AM

6A.3 - Surface reparametrization using quadratic finite elements
Pierre-Alexandre Beaufort, Jean-François Remacle
10:15 AM 6A.4 - Open-source advancing front surface meshing for MeshKit
Evan VanderZee, Vijay Mahadevan, Iulian Grindeanu
10:30 AM 6A.5 - Spatially Accelerated Shape Embedding in Multimaterial Simulations
Kenneth Weiss, George Zagaris, Robert Rieben, Andrew Cook
10:45 AM

6A.6 - Removing low-frequency artefacts from topology-optimized surfaces
Salvatore Elder, William Quadros

Your web site contact: kloeppk@sandia.gov